Porada
Cztery funkcje oleju silnikowego: Chłodzenie, cz. 4
dodano: 2013-11-13 Kategoria: Poradnik olejowy
autor: Oleoo Tagi: olej silnikowy , funkcje oleju silnikowego

Cztery funkcje oleju silnikowego: Chłodzenie,  cz. 4

 

Jednym ze wskaźników, w naszych samochodach jest kontrolka temperatury. Czy wiesz, że twój olej silnikowy odpowiada za utrzymanie wskazówki temperatury silnika w odpowiednim położeniu?

 

Oleje silnikowe, jako że są cieczami dobrze radzą sobie z wymianą temperatury. Stanowią one, bowiem dobry czynnik chłodzący naszego silnika, nie zapominając o płynie chłodniczym, który jednak tylko w pewnym obszarze chłodzi nasz silnik. Olej silnikowy jest odpowiedzialny za dużą część procesu chłodzenia, który ma miejsce w silniku. Chłodnica samochodu jest jedynie odpowiedzialna za chłodzenie górnej części silnika, nie mówimy o silnikach zmodyfikowanych, gdzie używa się kilku chłodnic.

 

Chłodnica odpowiada za chłodzenie głowicy, ściany cylindra oraz zaworów, co przekłada się na około 60%* całego systemu chłodzenia.

 *orientacyjna wartość

Reszta silnika, jak wał korbowy, wałek rozrządu, koła zębate, tłoki, łożyska korbowodu i wiele innych krytycznych elementów chłodzone są głównie przez olej silnikowy krążący od dołu do góry.


 

  

Źródłem ciepła produkowanego w silniku jest zarówno sam proces spalania, jak i tarcie spowodowane przez ruch elementów silnika. Związku z tym olej, obiegając silnik, ma za zadanie najskuteczniej odebrać ciepło do miski olejowej ze wszystkich gorących powierzchni. Stamtąd ciepło jest odprowadzane do otaczającej przestrzeni.

 

Dlatego w wysokich temperaturach, gdy stykają się dwie powierzchnie metalowe, lepszy olej z wyższymi właściwościami temperaturowymi skuteczniej odprowadza wytwarzane ciepło, przez co lepiej chroni silnik przed przegrzaniem i zużyciem.

 

Poniżej filmik prezentujący chłodzenie silnika przez olej silnikowy. 

  

 

Komentarze

Brak komentarzy!!!


Dodaj komentarz
Autor:
Treść:
Kod:
Akceptuję regulamin

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE ARTYKUŁY