Porada
Jaką drogę pokonuje olej w silniku?
dodano: 2013-11-13 Kategoria: Poradnik olejowy
autor: Oleoo Tagi: poradnik olejowy , olej silnikowy

Jaką drogę pokonuje olej w silniku?

Olej silnikowy oczywiście smaruje nasz silnik, ale czy wiadomo jaką drogę musi pokonać, aby ochronić wszystkie elementy i podzespoły mechaniczne silnika?

 

 

Jeśli znamy podstawowe funkcje jakie olej silnikowy zapewnia naszemu silnikowy, to także pomocne może się wydawać zrozumienie, jak olej pokonuje cała drogę w silniku.

 

 


 

 

Wszystko zaczyna się na dole silnika, gdzie olej jest „magazynowany”. Miejsce to nazywa się miską olejową. Stąd  smarowanie w silniku spalinowym rozpoczyna się. Olej zasysany jest przez sito w wyniku wytworzenia podciśnienia w pompie olejowej, gdzie usuwane są większe zanieczyszczenia. Następnie olej silnikowy trafia do filtra olejowego, gdzie usuwane są jeszcze mniejsze cząsteczki zanieczyszczeń.

 

 

 

Należy pamiętać, że nie każdy filtr usuwa  zanieczyszczenia, tak samo skutecznie, jak jego konkurent. O jego skuteczności będą decydował rodzaj materiałów użytych do produkcji mający wpływ na parametry filtracji oleju.

 

 

Zobacz poniżej jak zbudowany jest silnik spalinowy: 

 

 

 Budowa silnika spalinowego.

 

Olej z filtra pompowany jest do różnych elementów silnika takich, jak wał korbowy, wałek rozrządu, zawory, cylinder, tłok, itp. Następnie, w wyniku grawitacji olej silnikowy spływa z powrotem do dolnej części silnika i trafia znowu do miski olejowej, gdzie cykl powtarza się. Tak, każdy olej silnikowy transportowany jest przez wiele poziomów w celu zapewnienia właściwego zabezpieczenia ruchomych elementów metalowych silnika przed wzajemnym ścieraniem. Oczywiście, ilustracja może pomóc w zrozumieniu tych zjawisk. Poniżej zamieszczono uproszczony film pokazujący schemat obiegu oleju w silniku spalinowym.

  

 

 Obieg oleju w silniku spalinowym

 

 

Komentarze

Brak komentarzy!!!


Dodaj komentarz
Autor:
Treść:
Kod:
Akceptuję regulamin

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE ARTYKUŁY